You are currently viewing Od magii ołówka do stalówki maczanej w tuszu

Od magii ołówka do stalówki maczanej w tuszu

Cześć, z tej strony Marzena, prowadzę profil na instagramie @zwrocka. Jestem również członkiem DT Letteringuje i właśnie dzięki Patce mam przyjemność przekazać doświadczenia związane z nauką sztuki pięknego pisania. Podpowiem jakie przybory przydadzą się na początku przygody z literami, z jakich szablonów korzystam oraz przybliżę rysowanie i kaligrafię liter w podziale na różne grupy. Na koniec wskażę łatwą i przyjemną drogę do okiełznania stalówki maczanej w tuszu.

Jeśli chcesz poprawić wygląd swoich liter lub zobaczyć jak wielką przyjemność może sprawić Tobie zabawa z literami zapraszam do lektury ebooka “Magia ołówka – czyli popraw swoją codzienną kaligrafię z Letteringuje”

Poradnik poprowadzi Ciebie przez świat ozdobnych krojów liter. Znajdziesz tam 23 strony omawiające następujące zagadnienia:
📌przykłady dlaczego warto ładnie pisać
📌jak często praktykować naukę pisania
📌omówienie najczęściej spotykanych błędów
📌osiem ciekawych i przydatnych krojów liter
📌kilka rad od autorki e-booka.

Do praktyki potrzebujesz ołówka (ja lubię twarde ołówki z oznaczeniem H lub pośredni HB), gumki do wymazywania (przyda się również precyzyjna gumka w kredce Koh-I-Noor), temperówka, papier z liniaturą lub w kropki.

Na początek bardzo ważna i przydatna rozgrzewka. Do rozgrzewki przeznaczone są cztery strony ćwiczeń, które pozwalają rozluźnić nadgarstek i przygotować go do pisania. Są tam fale, łuki, ósemki, pętelki, owale i szlaczki.

W ebooku znajdziesz propozycję wyzwania, polegającego na zapisaniu całej strony swoimi literami. Następnie warto przećwiczyć swój alfabet litera po literze od “A” do “Z”, żeby lepiej poznać swój własny alfabet.

Zachęcam do rysowania liter w blokach. Litery bazujące na:
📌liniach: i, l, t;
📌łukach: u, n, h, m, v, w;
📌owalach: a, b, d, c, e, o;
📌liniach i owalach: j, k, g, y, q, p, z;
📌litery mieszane: f, r, s, x.

Znając kształty liter, możesz zacząć pracę nad ich lepszym wyglądem. Tu z pomocą przychodzą wzorniki z krojami liter, znajdującymi się w ebooku “Magia ołówka – czyli popraw swoją codzienną kaligrafię z Letteringuje”. Ćwiczyć możesz zarówno ołówkiem, długopisem jak i cienkopisem.

Dodatkowo do ebooka dołączone są:
📌“Literka po literce”, cały alfabet (tu znajdziesz 33 strony z ośmioma krojami liter zawartych w ebooku “Magia ołówka”, które są rozpisane w liniaturze w kolejności od litery “A” do litery “Z” + pusta liniatura
📌“Dodatkowe ćwiczenia” na rozpisanie ręki (dwie pierwsze to przykład zastosowania omawianych krojów liter w słowach “magia ołówka”. Trzecia strona zawiera zabawny wierszyk pt. “Oddychaj literami” autorstwa Anny Świtalskiej @annaswir_art, który jest kwintesencją zabawy z literami.

Omawiany ebook to świetny wstęp do nauki kaligrafii nowoczesnej przy użyciu stalówki maczanej w tuszu. Oto kilka przyborów, które przydadzą się Tobie podczas nauki kaligrafii nowoczesnej:
📌 stalówka
📌 obsadka
📌 tusz
📌 papier
📌 kalka techniczna
📌 drewniana podkładka
📌 Wzorniki “Modern” Kaligrafia Nowoczesna
📌 ulubione kolory brush penów

Wzorniki to nic innego jak szablon z literami do samodzielnego wydruku. Na początek proponuję zacząć ćwiczenia pisania liter w podziale na grupy (używając małych pisaków pędzelkowych tzw. brush penów).

Kaligrafia liter w blokach ułatwia naukę. Zaczynamy od wprawek i szlaczków a potem liter bazujących na:
📌liniach: i, l, t;

📌łukach: h, m, n, u, v, w;

📌owalach: a, b, c, d, e, o;

📌liniach i owalach: g, j, k, p, q, y, z;

📌litery mieszane: f, r, s, x.

Mając przećwiczony nacisk w górę linia cienka a w dół linia gruba możemy przejść do stalówki. Nową stalówkę należy odtłuscić, umieścić w obsadce a następnie zamoczyć w tuszu. Kilka ćwiczeń na rozgrzewkę tzw. wprawki i możemy przejść do ćwiczeń na wzornikach (tu proponuję kaligrafować litery w blokach). Po wzornikach (które zawierają liniaturę) warto wykonać ćwiczenia na kalce technicznej a później na dobrym papierze w kropki, który ułatwia kaligrafię pięknych liter. Kalka techniczna jest pomocna podczas ćwiczeń, przykłada się ją na wzornik alfabetu i tym sposobem kalkujemy kształty liter interesującego nas alfabetu.

Zarówno ołówkiem jak i stalówką można pięknie kaligrafować. Pamiętać należy o tym, że pisząc w dół kładziemy duży nacisk na ołówek/stalówkę, żeby uzyskać grubą kreskę. Natomiast pisząc w górę zwalniamy ten nacisk, żeby otrzymać cienką kreskę. Warto ćwiczyć rysowanie/kaligrafię liter w blokach. Przyjemniej zaczynać od litery opartej na liniach niż od razu zniechęcić się na literze “a”.

Czy zaprzyjaźnisz się z tuszem i stalówką? Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz lub informację zwrotną, że materiał był dla Ciebie interesujący.

Dodaj komentarz