You are currently viewing Jak uczyć się Brush Letteringu ?

Jak uczyć się Brush Letteringu ?

Na to pytanie z odpowiedzią przychodzi dziś Agnieszka @bujoyous

Minął już ponad rok, odkąd zaczęła się moja przygoda z literkami. Pamiętam początki, kiedy poruszałam się po omacku, jak we mgle. Nie miałam jeszcze wtedy świadomości, że istnieją świetne materiały do samodzielnego uczenia się literek krok po kroku. Jakbym chciała, żeby ktoś mi wtedy powiedział, że taką pomoc można uzyskać od ręki w formie ebooka “Już Letteringuje” – kilka kliknięć i jest! 

Warto sięgnąć po ten materiał, szczególnie wtedy, kiedy dopiero zaczynamy stawiać pierwsze kroki w brush lettering’u. E-book zawiera najważniejsze informacji o: historii, wszelkich przydatnych narzędziach, barwach i kolorach, a wszystko napisane jest prostym, przystępnym językiem okraszonym szczyptą poczucia humoru Patki ;). Dla mnie jednak najważniejszą i najciekawszą częścią są wskazówki jak i co ćwiczyć, aby doskonalić umiejętność ładnego pisania – od zupełnych podstaw po bardziej zaawansowane kwestie jak ozdabianie liter czy blendowanie.

PODSTAWY

Na samym początku warto skupić się na opanowaniu podstaw i regularnych ćwiczeniach.  Ćwiczenia czynią mistrza – nie ma tu wielkiej filozofii. Zapewniam Was, że ćwicząc regularnie (ok 15 minut co 2-3 dni) będziecie widzieć postępy. 

  1. Złap brushpen mniej więcej w jednej trzeciej jego długości.
  2. W górę pociągnij cienką linię, w dół grubą (każdy ruch do góry brushpen’em wymaga delikatnego dotyku kartki pisakiem wykonując ruch do góry, pisząc z góry na dół natomiast dociskamy pisak do kartki).
  3. Rób wprawki – arkusze, które zawierają swego rodzaju “szlaczki”, które ćwiczymy z dwóch powodów – aby rozgrzać rękę i wyćwiczyć mięśnie, ale także by przygotować się do tworzenia z nich liter (wystarczy 7 wprawek, aby móc napisać cały alfabet!).
  4. Ćwicz litery – łącz wprawki w konkretne litery, ćwicz ich różne kroje na specjalnych arkuszach, a potem przenoś się na kartkę (osobiście polecam notes w kropki).
  5. Pisz całe słowa – próbuj łączyć opanowane już litery w słowa (i to jest dla mnie najbardziej satysfakcjonująca chwila, kiedy wszystko łączy się w fajny efekt końcowy).

Ważna zasada: kończymy ćwiczenia w momencie, w którym jesteśmy zadowoleni z efektu a ręka nie jest zbyt zmęczona. Lepiej krócej a częściej! 

 

FLOURISH LETTERING

Kiedy opanujemy już podstawy brush lettering’u, możemy trochę pobawić się naszymi literkami. Gdy chcemy, by nabrały one trochę charakteru i elegancji, świetnie sprawdzi się flourish lettering. To metoda ozdabiania literek poprzez dodawanie różnego rodzaju zawijasów (fal, pętelek czy bardziej skomplikowanych ornamentów). 

Pamiętaj, że nie każda litera będzie miała swój ozdobnik. Trzeba uważać, aby nie przesadzić ;). Dodanie zbyt wielu ozdób może spowodować, że praca będzie przytłaczająca albo nieczytelna. Konieczne jest tutaj użycie ołówka i zaplanowanie dodatkowych dekoracji tak, aby rozmieścić je sensownie na całym napisie (pusta przestrzeń aż sama prosi się o wypełnienie ciekawym zawijasem). 

 

Ozdobniki nie ograniczają się jedynie do flourish lettering’u: mogą to być też różnego rodzaju kropki, kreski, serduszka, doodle itd. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. 

 

Ozdabianie liter krok po kroku:

  1. Napisz wybrane słowa techniką brush lettering’u (wg wskazówek z początku tego post’a).
  2. Pociągnij część liter w dół (tzw. bounce lettering – można pominąć ten krok, jeśli jeszcze nie zgłębiłaś/eś tej techniki).
  3. Dodaj zawijasy do literek mających laskę lub pętelkę (możesz też je dodać do liter na początku lub końcu wyrazów).
  4. Jeśli chcesz i masz na to przestrzeń możesz wykorzystać dodatkowe dekoracje – daj się ponieść swojej wyobraźni!

 

BLENDOWANIE

Ciekawym sposobem na urozmaicenie naszych literek jest również blendowanie. Chodzi o to, aby połączyć ze sobą co najmniej dwa kolory, tworząc między nimi subtelne przejście. 

Będziesz potrzebować dobry papier akwarelowy oraz brushpen’y typu Ecoline lub Brushmarker Pro (ważne, aby były dość “mokre” – trudno jest uzyskać zadowalający efekt blendowania niektórymi pisakami np. moimi ukochanymi Fudebiyori). Przyda Ci się jeszcze tzw. blender, czyli bezbarwny pisak, który wykorzystasz jako narzędzie do mieszania kolorów. Możesz też użyć pędzelka albo blendować kolory bezpośrednio jednym z brushpen’ów.

Blendowanie liter krok po kroku:

  1. Najpierw jak zawsze rozplanuj sobie napis na kartce, zrób szkic. 
  2. Wybierz dwa kolory, które chcesz ze sobą pomieszać – polecam najpierw wypróbować różne połączenia “na brudno”.
  3. Wybierz też trzeci kolor, tzw. bazowy, który posłuży jako podkład (najlepiej sprawdzi się jasny szary, ale jeśli nie masz go pod ręką możesz pokombinować z innym).
  4. Teraz napisz całe swoje hasło wybranym kolorem bazowym.
  5. Następnie wypełnij część litery kolorem jaśniejszym, a pozostałą przestrzeń kolorem ciemniejszym – możesz zostawić mały odstęp między kolorami, który wypełni się podczas blendowania.
  6. Bezpośrednio brushpen’em lub za pomocą blendera czy pędzelka połącz ze sobą oba kolory  (chodzi o to, aby kolory ze sobą delikatnie rozetrzeć i uzyskać delikatne przejście).
  7. Powtórz kroki 5-6 dla pozostałych liter (ważne, idziemy literka po literce, aby tusz nam nie wysechł na kartce).
  8. Opcjonalnie – narysuj kontury, dodaj do literek cień oraz światło i gotowe!

 

Przy kolorach takich jak np. pomarańczowy i czerwony efekt blendowania jest bardzo subtelny. Jeśli zależy Ci na bardziej wyrazistym przejściu, lepiej będzie połączyć ze sobą żółty i czerwony.

 

ZNAJDŹ SWÓJ UNIKATOWY STYL

W e-book’u Patki opisane są jeszcze inne metody urozmaicania liter czy też komponowania napisów, aby stworzyły ciekawy plakat. 

Warto wypróbować różne techniki i wybrać takie, które najbardziej przypadną nam do gustu. Gorąco zachęcam Was do zabawy z brush lettering’iem i poszukiwania swojego unikatowego stylu.

Aga @bujoyous

Dodaj komentarz