You are currently viewing Jak budować nawyki ?

Jak budować nawyki ?

Agnieszka @bujoyous przychodzi dziś do nas ze świetnym tematem – nawyków!

Chyba każdy z nas spotkał się nie raz z sytuacją, w której postawił sobie jakiś cel… i na tym się kończyło. Brzmi znajomo? Dlaczego tak wiele z naszych postanowień kończy się niepowodzeniem? Nie wystarczy postawić sobie cel, potrzebujemy jeszcze mieć dobry system, który będzie wspierał nas w jego realizacji każdego dnia. Jak powiedział James Clear, autor bestsellerowej książki “Atomowe nawyki” – “Nie wznosisz się do poziomu swoich celów. Spadasz do poziomu swoich systemów.”

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposob zbudować taki system, musimy zrozumieć jak działa mechanizm tworzenia nawyków. Składa się on z czterech bardzo prostych kroków: wskazówka > pragnienie > reakcja > nagroda. Wskazówka to bodziec, który inicjuje zachowanie, ponieważ przewiduje nagrodę. Wskazówka wywołuje w nas pragnienie zmiany obecnego stanu. To z kolei prowadzi do reakcji – czyli naszego zachowania. Zachowanie zaś kończy się nagrodą, która zostaje bardzo silnie powiązana z bodźcem, wzmacniając tym samym naszą reakcję na impuls w przyszłości (tworzy się pętla nawyków). Przykładem może być sytuacja stresująca (wskazówka), która wywołuje w nas potrzebę uspokojenia się (pragnienie). Reakcją na nią może być np. sięgnięcie po czekoladę (reakcja) w celu poprawy samopoczucia (nagroda).

Dążymy do tego, aby powtarzać zachowania, które są dla nas satysfakcjonujące (=kończą się nagrodą). Dobra wiadomość jest taka, że możemy wykorzystać ten mechanizm warunkowania do zbudowania nawyków, na których nam zależy – np. wdrożenia w życie regularnych ćwiczeń letteringu.

James Clear mówi o 4 ważnych elementach tworzenia systemu wspierającego realizację celu.

1. Uczyń to oczywistym: umieść materiały do nauki letteringu w widocznym miejscu – jeśli masz taką możliwość wydziel miejsce w pokoju, tylko do tego celu (np. biurko dedykowane letteringowi).
2. Spraw, by to było atrakcyjne: dołącz do społeczności, która podziela Twoją pasję – wsparcie i zrozumienie innych sprawi, że motywacja wzrośnie i z większą przyjemnością przystąpisz do regularnych ćwiczeń. Będziesz też mogła/mógł dzielić się z innymi na bieżąco postępami.
3. Uczyń to prostym: pójście po lini najmniejszego oporu jest dla nas naturalną reakcją – dlatego warto ułatwić sobie zadanie, aby nie napotykać niepotrzebnych barier. Zaplanuj ćwiczenia na taką porę dnia, kiedy wiesz, że nic innego nie będzie Cię rozpraszać; wydrukuj sobie wcześniej arkusze do ćwiczeń; zamiast godziny zaplanuj 15 minut ćwiczeń.
4. Spraw, by to było satysfakcjonujące: spraw sobie małą przyjemność w nagrodę za wykonanie ćwiczeń zgodnie z planem. Np. po tygodniu, w którym udało Ci się min. trzy razy siąść do nauki, zamów sobie w nagrodę ten wymarzony brush pen, który za Tobą od dawna chodził albo pochwal się swoimi postępami na Instagramie.

Pamiętaj, że sukces budowania nawyków opiera się na dobrze zaprojektowanych systemach. Ważne jest też wprowadzanie zmian stopniowo, metodą małych kroków. Zmiana to suma małych usprawnień każdego dnia – stąd nazwa Atomowe Nawyki. Powodzenia!

Dodaj komentarz