You are currently viewing Flourish Lettering – co to jest? Jak się go nauczyć?

Flourish Lettering – co to jest? Jak się go nauczyć?

Flourishing to nic innego jak upiększenie, w naszym wypadku liter, wyrazów w letteringu. Tłumacząc dosłownie to zawijanie, szeroki gest, ornament, kwitnąć lub rozwijać się. Więc jak widać już po samym znaczeniu tego słowa, chodzi o to by pięknie ozdobić nasze litery dodając im elegancji, dodając im przestrzeni, oddechu. 

Inaczej będzie wyglądało ozdabianie jednego słowa a inaczej całego zdania czy większej formy np. plakatu. Kompozycje mogą być różne. Zacznij naukę od konkretnych liter, później przejdź do wyrazów by w końcu rozbudować to do form literkowych plakatów.

Ozdobniki mogą być proste lub mega złożone. Proste są zbudowane z podstawowych krzywych i pętli, podczas gdy złożone zawijasy mają krzywe, które krzyżują się wielokrotnie, a nawet mogą mieć małe pętle wewnątrz większych pętli.

Jak się zabrać za tworzenie ozdobników?
Napisz sobie słowo normalnie – czyli tak jak brush lettering’ujesz, następnie dodaj sobie ołówkiem zawinięcia, ozdobniki itp. a następnie popraw “po śladzie” i gotowe

Wszystkie jednak linie przy ozdobnikach są gładko zakrzywione i oparte na owalnym kształcie dzięki temu sprawiają, że zawijasy wydają się wdzięczne i spójne, a nie nierówne, nieregularne lub przypadkowe. Zanim jednak przejdziesz do ćwiczeń liter, czy całych wyrazów zacznij od wprawek. (wprawki znajdziesz w moim freebies, czyli w folderze na dysku, do którego dostęp dostajesz po zapisie do newslettera :))

Mamy 3 podstawowe zasady którymi powinniśmy się kierować:
– ozdobniki oparte są na owalu
– linie przecinające się powinny to robić mniej więcej pod kątem prostym
– nie przecinamy ze sobą dwóch grubych linii, zawsze tylko cienka z cienką i cienka z grubą

Naukę podziel sobie, dzieląc cały alfabet na kilka bloków.
Blok I – górne pętelki, czyli takie literki jak b, d, f, h itp.
Blok II – dolne pętelki, czyli takie literki jak g, j, y tip.
Blok III – zakończenia, czyli ostatnia literka z wyrazu
Blok IV – początku, czyli pierwsze litery z wyrazów

Istnieje nieskończenie wiele sposobów tworzenia nowych ozdobników poprzez zmianę kształtu i kierunku wywijania. Najlepiej nauczyć się na praktyce, czyli niczym innym jak ćwiczeniach ręki.

Przejdźmy więc do arkuszy ćwiczeń, które znajdziesz w moim sklepie. Przećwicz wszystkie literki po kolei. Następnie przejdź do konstruowania wyrazów, zdań i sentencji w plakacie.

Poniżej produkty w sklepie nt Flourish Letteringu!

Naucz się pięknie ozdabiać litery na swój sposób! Powodzenia!

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Marzena

    Luty jest świetnym miesiącem, żeby ćwiczyć tak piękne zawijaski. Na pewno wykorzystam w kartkach walentynkowych a później w wiosennym, rozkwitającym letteringu!

  2. Marzena Ciszkowska

    Oj można się fajnie pobawić w te zawijaski :). Ale trzeba też wykazać się dużą cierpliwością :). Mi osobiście bardzo ten styl się podoba 🙂

Dodaj komentarz