You are currently viewing HAND LETTERING – PODSTAWY.

HAND LETTERING – PODSTAWY.

Lettering to nic innego jak zabawa literami, a dodanie na początku “hand” oznacza ręczną zabawę, dłońmi, własnymi ręcyma 😉

Nazwa Lettering sama w sobie nic nie znaczy, nie ma ona jakiego świększego znaczenia. W Polsce mówimy kaligrafia, liternictwo itp. Moim jednak tego Lettering daje nam większe pole do popisu i nie zamyka nas na jedną technikę. Możemy bawić się krojami, formą, zmieniać wielkość liter czy dowolnie używać narzędzi które tylko przyjdą nam do głowy. (więcej o narzędziach do letteringu pisałam tutaj).

Zacznijmy od początku… “Jak zacząć?” to najczęściej zadawane pytanie. Najprościej na nie odpowiedzieć, mówiąc – „po prostu”. Masz chęć zacząć? Usiądź, wyłącz się od otaczającego świata i działaj. U mnie historia zaczęła się kilka lat temu, kiedy pracowałam w Call Center na słuchawce. Z nudów zaczęłam pisać długopisem imiona i nazwiska na zwykłej kartce. Zaczęłam przyozdabiać litery na różne sposoby. Natrafiłam również na piękne plakaty z cudownymi czcionkami, pięknie ręcznie wypisywane zaproszenia czy obrazy z cudownymi literami. Zakochałam się. Na początku próbowałam przerysowywać na kartkę to co widzę. Bawiłam się ołówkiem i cienkopisem. Moje plakaty wyglądały podobnie. Problem pojawiał się, kiedy chciałam stworzyć swoją własną pracę, autorską czcionkę czy piękny literkowy plakat. JAK do cholery to zrobić? dodam, że ja zaczynałam kiedy instagram dopiero wchodził do Polski 😉 także dawno temu, hahhaa

Najzwyczajniej w świecie nie wiedziałam jak to robić, żeby mi tak pięknie wychodziło. Wtedy nie było jeszcze tak rozwiniętego Instagrama jak dziś, a w Polsce nie było ludzi, którzy zajmowaliby się Letteringiem. Ewentualnie mogło być tak, że nie potrafiłam ich znaleźć, niemniej nie trafiłam na nikogo kto mógłby mnie tego nauczyć. Szukałam na zagranicznych kontach i tak naprawdę przez przypadek wpadłam na nazwę -LETTERING- i popłynęłam. Poszperałam w sieci, pościągałam mnóstwo zdjęć, inspiracji – przeróżnych fontów i alfabetów. Zaczęłam bawić się, cały czas tylko ołówkiem i cienkopisem. Znalazłam na insta dziewczynę która wrzucała zdjęcia pięknych plakatów i zobaczyłam że oni -artyści, piszą różnymi pisakami i że są tez takie, które robią cienką i grubą linie!, nie bawią się wcale w pogrubianie, tylko to robi pisak! Wow! Jak ja zapragnęłam takiego cudownego narzędzia. Zaczęłam szukać. O matko, jakież to było trudne ! Trafiłam wtedy na nazwę Brush Lettering. Znalazłam jakieś pisaki na alliexpress… niestety, jak to allie, trzeba byłoby czekać 2 miesięce… no nie! Nie poddawałam się, szukałam dalej! Swoje pierwsze pisaki znalazłam na Allegro. Cena mnie zwaliła z krzesła, ale mówię, no dobra, zainwestuje. Zamówiłam. Poszła na nie moja dniówka…12h pracy na 6 pisaków! – jakież było moje rozczarowanie kiedy te pisaki wcale nie robiły same pięknych napisów! Wyglądało to strasznie …

Aż trafiłam na filmiki i pach! Mój świat runął! Ktoś gdzieś wrzucił link – weszłam i obejrzałam dokładnie, jak trzymany jest pisak, że trzeba go odpowiednio docisnąć, odpowiednio oderwać. Że żeby łuk był ładny to już trzeba wcześniej….

od tamtej pory zachowuję się jak świr widząc wszędzie literkowy potencjał, szukając co róż to nowych narzędzi i sprawdzając, który pisak nada się do Brush Letteringu!

Ćwiczenie czyni mistrza… Nie oznacza to nic innego jak to, że faktycznie trzeba dużo ćwiczyć i pisać. Kiedyś ktoś mądry powiedział: nie od razu Kraków zbudowano. Nie musisz mieć pięknego pisma. U mnie też na co dzień, kiedy szybko piszę, pismo wygląda jakby pisała kura pazurem. Pracuję nad tym, ale nie oszukujmy się, Lettering to nie pisanie. Lettering to rysowanie liter. (lettering to stan umysłu – to życie!)  A tworzenie liter to zabawa, której jesteśmy w stanie się nauczyć. Pamiętaj,że na początku nie jesteś mistrzem, nie zniechęcaj się. Ćwicz. Napis który powstaje i wychodzi od Ciebie nie musi być perfekcyjny i wykonany według jakichś zasad. Jeśli Ci się podoba – jest idealny. Nie porównuj się do innych i nie bądź dla siebie krytyczna! Powoli, systematycznie, wykorzystując dostępne na rynku narzędzia jesteś w stanie osiągnąć sukces i sprawisz, że lettering Tobą zawładnie.

Mogę podpowiedzieć Ci teraz od czego zacząć przedstawiając konkretne narzędzia – dostępne od ręki. Pozwól, że Ci o tym opowiem.

– Jeśli jesteś na etapie zachwycania się pracami innych, szukaniem co to i jak to, polecam Ci z całego serca eBooka “Hand Lettering” W eBooku znajdziesz konkretne porady, dzięki którym będziesz wiedzieć jak zacząć swoją przygodę, jakie pisaki do czego są odpowiednie i łatwe w obsłudze na start, pokażę Ci czym jest Brush Lettering, oszukana kaligrafia, monoline. Ponad połowa eBooka to arkusze do ćwiczeń, od ćwiczeń wprawek na rozgrzewkę, przez różne wzory alfabetów dostosowanych pod konkretne rodzaje pisaków oraz gotowe szablony z cytatami. Zajrzyj również do artykułu o narzędziach, by wiedzieć w co warto zainwestować na początku swojej drogi.

– Jeśli jesteś osobą, która uwielbia papier, która uwielbia produkty fizyczne, zeszyty ćwiczeń i chce dostać od razu produkt do ćwiczeń do domu polecam Ci zeszyt ćwiczeń, jeśli nie masz pisaków to od razu z pisakami w zestawie. Co znajdziesz w zeszycie? kilka stron instrukcji jak pracować i czym w zeszycie, wprawki na start na poznanie narzędzia i rozrysowanie ręki, kilka krojów liter alfabetu, cyferki, kilkadziesiąt stron pustych linii pomocniczych. A to wszystko dla pisaków pod cienką jak i pod grubą końcówkę Brush Pen’a.

– Jeśli jesteś na etapie, że już wiesz co to i jakie są zasady, ale potrzebujesz arkuszy do nauki polecam Ci wzorniki do pisania, jakie kroje liter tylko chcesz. Od monoline, przez faux calligraphy, po brush, bounce czy flourish lettering. Sprawdź.

– Jeśli należysz do osób, które lubią mieć wszystko podane na tacy 😉 czy po prostu chcesz nauczyć się wszystkiego prawidłowo i skorzystać z moich lat doświadczeń, polecam Ci kurs “już letteringuje” na którym omawiam wszystko co dzieje się w liternictwie – co kilka miesięcy aktualizuję wiedzę i wprowadzam nowości. Wykupujesz raz dostęp do folderu i grupy i wszystko w nim masz.


Jak widzisz, obecnie na rynku mamy szeroki dostęp do różnych produktów, możesz nauczyć się czego tylko chcesz w łatwy i przyjemny sposób, nie musisz szukać i sprawdzać, a możesz skorzystać z lat doświadczeń innych osób. Mam dla Ciebie propozycje, jeśli jest coś, czego Ci brak, coś co ułatwiłoby Ci pracę napisz do mnie maila 🙂

Dodaj komentarz